PON - PET : 08:00 - 19:00
PETEK : 08:00 - 14:00

Endodontija: veja, ki zdravi zobne korenine!

So vaši zobje občutljivi na hladno ali vročo pijačo? Vas boli ob ugrizu? Pri vnetju zobnega živca, kar je posledica zobne gnilobe, lahko še dolgo trpimo za močnimi bolečinami, ki nas morda zbujajo tudi sredi noči. V tem primeru se izvaja koreninsko zdravljenje zoba — endodontija.

endodontija

Endodontija se kot specialna veja zobozdravstva ukvarja z zdravljenjem bolezni koreninskih kanalov in vnetij ob njih. S pomočjo sodobnih tehnologij endodont zobno pulpo skupaj z bakterijami odstrani, ter očiščene bakterijske kanale zapre s polnilnim materialom in tako prepreči dodatne infekcije.

Kdaj potrebujem endodontsko zdravljenje?

K specialistu endodontu vas lahko po pregledu napoti vaš osebni zobozdravnik, potrebo za koreninsko zdravljenje pa lahko odkrijete sami, če doživljate naslednje simptome: 

  • bolečina ob uživanju vročega in mrzlega, 
  • občutljivost ob ščetkanju, trkanju in žvečenju, 
  • bula ali žepek ob dlesni, 
  • širjenje bolečine (glavobol, boleča ušesa in upad imunosti),
  • boleči zob pa je lahko tudi vzrok za izpadanje las in resne bolezni.

Če vaš zob še ni bil endodontsko zdravljen, se za primarno endodontsko zdravljenje odločimo, ko popolna obnova vnete zobne pulpe ni več mogoča ali pa je ta že odmrla. V nekaterih primerih vnetja ne spremlja bolečina, to pa odkrijemo šele ob rentgenskem posnetku, ki lahko razkrije vnetje ob vršku korenine zoba — apikalni parodontitis

Zdravljenje koreninskih kanalov služi tudi kot predpriprava na protetično ali parodontalno zdravljenje. 

Ali gre za boleč poseg?

Endodontsko zdravljenje zaradi uporabe lokalne anestezije ne povzroča bolečin, ali pa so te v primeru globokega čiščenja koreninskih kanalov manjše in trajajo le prvih nekaj dni po posegu. Eden izmed namenov zdravljenja je odpravljanje bolečin, ki jih povzročajo bolezni zobne pulpe.

Zdravljenje je v več kot 90 % primerov uspešno, v primeru vnetja čeljustne kosti pa 80 % uspešno. Kljub uspešnosti zdravljenja pa se včasih zgodi, da je vnetje še zmeraj prisotno ob koreninskem vršku. V tem primeru se lahko odločimo za ponovno endodontsko zdravljenje.

Kakšna so tveganja koreninskega zdravljenja?

Miren pacient je pogoj, da endodontsko zdravljenje poteka brez bolečin in brez tveganja. Po zdravljenju zoba, v primeru da ta ni globoko prizadet, specialist endodont zdravljen zob estetsko zalije z zalivko, ki omogoča normalno ščetkanje in ne povzroča bolečin, hkrati pa ne prepušča bakterij. 

Ker je vitalnost zob po zdravljenju lahko zmanjšana, je le-te potrebno protetično oskrbeti, pri čemer lahko pacient izbira med raznimi protetičnimi prevlekami in tako zmanjša možnost poškodbe zoba in s tem posledično korenine.

Kako še lahko zdravim bolezni zobne pulpe?

Pri vnetju zobne pulpe je edina uspešna alternativa za odstranjevanje ali preprečevanja vnetja v čeljustni kosti odstranitev oziroma puljenje zoba.

Kljub temu da endodontsko zdravljenje sodi med dražje stomatološke posege, je cena tega primerljiva ali nižja od drugih načinov zdravljenja, potrebnih po odstranitvi zoba.